علیرضا پناهیان

۶

سایت جدید بیان معنوی راه اندازی شد برای مشاهده کلیک کنید.

پناهیان:شهوت پنهان موجب غم و ناراحتی های روحی مختلف میشود/ مهمترین عامل پنهان شدن شهوات و بدیها، اصرار بر آنهاست/ وقتی به گناهت اعتراف نکنی یعنی اصرار داری

حجت الاسلام پناهیان جمعه‌های هر هفته در هیئت محبین امیرالمؤمنین(ع) که در مسجد امام صادق(ع) واقع در میدان فلسطین، برگزار می‌شود سخنرانی می‌کند. گزیده‌ای از سخنرانی این هفته را در ادامه می‌خوانید:

  • مراقبت و پرهیز از بدیها زیاد پیچیده نیست، چون خدا کار پیچیده نمیخواهد، آنچه کار را پیچیده میکند پنهان کردن عیوب توسط خود ماست/ما خودمان کاری میکنیم که عیبهایمان پنهان میشود و آنها را نمیشناسیم تا اصلاحشان کنیم/ یکی از وجوه خودشناسی شناختن عیوب پنهان است/ اعتراف به ضعف و گناه نزد خدا خیلی به خودشناسی و نجات از عیوب پنهان کمک میکند/ گاهی غرورمان اجازه نمیدهد نزد خدا هم استغفار کنیم.
  •  پیامبر (ص) فرمود: من از شهوات پنهان برای امتم نگرانم/ شهوت پنهان موجب غم، عصبانیت بیجا، منفی نگری و ناراحتی های روحی مختلف میشود/ زیرا نفس بخاطر آنچه بهش نرسیده و گاهی اوقات حاضر نیست دل بکند و یا به آن اعتراف بکند، ناراحت است/مهمترین عامل پنهان شدن شهوات و بدیها، اصرار بر آنهاست/استغفار اصرار بر گناه را از بین میبرد/طبق روایات بزرگترین گناه، گناهی است که برآن اصرار داشته باشی.
  •  وقتی به گناهت اعتراف نکنی یعنی اصرار داری/گاه غیبت میکنیم و بجای توبه میگوییم حقش بود؛ این یعنی اصرار برگناه/ باید ترسید از گناهان کوچکی که صاحبش بر آن اصرار دارد، زیرا بر اساس روایت او رابه خروج از ولایت اهل بیت(ع) میکشاند/طبق روایات هیچ مصیبتی بالاتر از این نیست که انسان خود را کم عیب بداند یا بدی خود را کم بشمارد.
  •  وقتی هوای نفس و عیوب پنهان خود را اصلاح نکنی در لحظۀ حساس وظیفه ات را انجام نخواهی داد/ مشکل خواص مدینه هم همین بود، فریاد فاطمه(س) را همه شنیدند، ولی عیوب پنهانشان نگذاشت بیایند کمک کنند و بدیهای پنهانشان در لحظه فتنه رو شد.

نظرات (۶)

سلام وعرض خسته نباشید. کاش بشه سوالات در مورد هر مطلب به دست استاد پناهیان برسه. الآن یه سوالی پیش میاد شهوات پنهان تا چه حد گناه محسوب میشود. آیا فکر جزء شهوات پنهان محسوب میشه؟ گاهی اوقات وقتی انسان میدونه یه کاری بده واستغفار هم میکنه ولی توانایی مقابله یا راه ترک اون رو نداره کم کم از استغفار دلسرد میشه و ترک میکنه آیا این هم اصرار بر گناه محسوب میشود و همین آثاری که در بالا اومده بر روح میذاره؟
پاسخ:
با سلام و تشکر
سوال شما به استاد منتقل می شود و اگر در جلسات قبل پاسخ نداشته باشند، احتمالا در مباحث آینده پاسخ می دهند.
۱۵ اسفند ۹۲ ، ۱۷:۱۴ تـُــرکــِــ گــَــنـدابـی
آقا فوق العاده ست سایتتون.
توی وبلاگمم دارم تبلیغتون میکنم که مردم بیان مطالعه کنن حرفهای طلایی استاد رو..

یاعلی
با سلام
فقط می خواستم از استاد عزیزم حاج اقا پناهیان و شما برادران بزرگوار خالصانه ترین سپاس ها رو داشته باشم
مطالب حاج اقا مثل همیشه متفکرانه و متناسب با نیاز روز هستش
عزت و عافیت و شهادت در رکاب مهدی زهرا رو برای شما عزیزان از خدای متعال خواستارم
یاعلی مدد

عرضی نیست.فقط فایل رو هم بذارید دیگه.به هم ورش نکنید دیگه.
دوستت دارم استاد
نمیدونم چیشده؛ خدا و دوستانم شاهدن که قبلا ازتون بدم میومد ولی الان...
خدا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و مارستگار
سلام خسته نباشید لطفا کلبپ صوتی این سخنرانی هم بزنید 

خداقوت بدهد ان شاالله.


                                           یازهــــــــــــــــــــــــرا(س)

سایت جدید بیان معنوی راه اندازی شد برای مشاهده کلیک کنید.