علیرضا پناهیان

۰

سایت جدید بیان معنوی راه اندازی شد برای مشاهده کلیک کنید.

کلیپ صوتی

چرا ما نمی‌توانیم زیباییهای دین را منتقل کنیم؟

شناسنامه:

متن کلیپ:

زیبایی‌های دین، فوق‌العاده زیبایی‌های عمیق، فراوان، دلنشین و لذّت‌بخش هستند. این زیبایی‌ها را ما چه‌جوری می‌توانیم به دیگران منتقل بکنیم؟ چه‌جوری می‌توانیم دیگران را در معرض این زیبایی‌ها و مشاهدۀ این زیبایی‌ها قرار بدهیم؟ این الان بزرگترین رسالتی است که ما به دوش داریم برای نجات بشریت، انسان زیبایی را دوست دارد و اسیر زیبایی‌هاست. حاضر است زیبایی‌ها را پرستش کند.

انتقال زیبایی دین به دیگران، واجبتر است از انتقال منطق دین به دیگران. چون دلبری بیشتری دارد. و وقتی دل آمد، اندیشه هم پشت سرش می‌آید، دلها را جلب نکردیم که فکرها جلب نمی‌شوند. لازم نیست همه مثل شما مرید علی‌بن ابیطالب(ع) باشند، ولی باید بگویند اینها یک آقایی دارند خیلی زیباست، به کسی عشق می‌ورزند که واقعاً خیلی می‌شود بهش عشق ورزید. طرف لازم نیست معتقد باشد، ولی به زیباییِ دین شما، مرام شما، اعتراف بکند. همین بس است. چرا اعتراف نمی‌کنند؟ چون خودِ ما زیباییِ دین را درک نکردیم؛ بی‌تعارف.

آنها زیباییِ دنیای خودشان را می‌توانند منتقل کنند، نه نه! ببخشید، آنها می‌توانند دنیایشان را زیبا جلوه بدهند، به دروغ «لاُزَیِنَنَّ لَهُم ما فِی الأرض» ابلیس گفت، گفت من هرچی روی زمین باشد زیبا جلوه می‌دهم برای بندگان تو، فریب بخورند. همین کار را، همین عملیات را آنها دارند انجام می‌دهند. ما چی؟ ما نمی‌توانیم زیباییِ ایمان‌مان، حسین‌مان، علی‌مان، زیبایی‌های معنوی‌مان را منتقل کنیم، چرا؟

دلیلش این است؛ وقتی آن‌طرف کسی می‌خواهد زیباییِ دروغین دنیا را منتقل بکند، شیطان به عنوان اربابش سخت نمی‌گیرد. شیطان به دیوار اتاق کارش زده، هر کی آمد تحویل بگیرید. هرکی قبلاً آدم خیلی خوبی هم بود خواست به ما خدمت کند بلافاصله تحویل بگیرید. اما خدا توی اتاق کارش زده، ملائکه! هر کسی را تحویل نگیرید، هر امّ قمری بیاید نمی‌تواند برای حسین من کار بکند. تیکه تیکه‌ات می‌کند تا بهت پذیرش بده، لیاقت بدهد بهت کار بکی. ولی همین الان تصمیم بگیر برای شیطان کار بکنی، بزرگترین توفیقات را بهت می‌دهد، تا حقیقت زیباییِ دین را خودت نچشیده باشی، اصلاً بهت اجازه نمی‌دهد کار بکنی.

اصلاً خدا ذهن ما را هدایت نمی‌کند. زاویۀ دید قشنگ به ما نمی‌دهد، چرخش قلم به ما نمی‌دهد. می‌گوید باید در این آتش سوخته باشی، ریاضت کشیده باشی، شما زیبایی‌های دین را درک کردید؟ بارک‌الله، «کرَّهَ إلَیکمُ الکفر والفسوقَ والعصیان» را هم درک کردید؟ کراهت نسبت به کفر و فسوق و عصیان را هم فهمیدید؟ نفرت از آنها دارید؟ نفرت از گناه پیدا کردید؟ با یک بال نمی‌شود پرواز کرد در این آسمان. «ولکنّ الله حبَّبَ إلَیکمُ الإیمان و زیَّنَهُ فِی قلوبکم» ایمان زیبا بشود یک بالش، کراهت نسبت به کفر و فسوق و عصیان، یک بال دیگرش است.

خیلی از مؤمنین هستند زیباییِ امام حسین را فهمیدند، زشتی شمر را نفهمیدند هنوز. مثلاً شما زشتی بی‌نمازی را برای من توضیح بده ببینم. اینکه با یک بی‌نماز مهربان باشی حرفی نیست، ولی نسبت به بی‌نمازی باید احساس تنفر داشته باشی، حالت به‌هم بخورد. به اینجا رسیدند مؤمنین ما؟ این نفرت باید پدید بیاید از این‌طرف، این کراهت باید از این‌طرف پدید بیاید. چرا ما نمی‌توانیم فیلم بسازیم زیبایی‌های خودمان را نشان بدهیم؟ چون ما زیبایی‌ها را درک نکردیم، درک کرده باشیم، زیبایی‌های نقطۀ مقابل دین‌مان را درک نکردیم. این دوتا باید درک بشود، درک که شد، اولاً خودت لذّت می‌بری از دین‌داری‌ات، ثانیاً این لذّت را به دیگران می‌چشانی. هنر آنی است که تو انجام بدهی.


برای اطلاع از نحوه ارسال کلیپ و آشنایی با برخی نکات ضروری در این زمینه، اینجا را مشاهده کنید.

سایت جدید بیان معنوی راه اندازی شد برای مشاهده کلیک کنید.